2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Autor: Telewizja Internetowa tv-ns.pl
Data wydarzenia: 2011-07-06
Wyświetleń: 35725
Ocena: 2.88
Twoja ocena: 12345

Rozpoczęto prace budowlano-ziemne przy kolejnych dwóch dużych inwestycjach w Szczawnicy: gruntownie przebudowany zostanie Park Dolny, modernizowany jest Plac Dietla.

Nie jest dla nikogo tajemnicą, że Szczawnica nagradzana jest za prowadzone inwestycje niebezpodstawnie: niedawno oddano do użytku najdłuższą w Polsce uzdrowiskową promenadę spacerową nad potokiem Grajcarek, zakończono montaż solarów niemal na masową skalę, końca dobiega inwestycja modernizująca stację uzdatniania wody i jej ujęć. Teraz czas na kolejne dwa spore przedsięwzięcia, które zmienią obraz kurortu.

- Rozpoczęliśmy rewitalizację Parku Dolnego po to, aby w przyszłości był jeszcze ładniejszy, niż był do tej pory - mówi Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy. - Cała koncepcja parku powraca do czasów, kiedy Józef Szalay w tym parku przeprowadził remont. Układ alejek wróci do tego, jak to kiedyś wyglądało. Wprowadzimy szereg nowoczesnych elementów.

Najcenniejsze drzewa, wpisane na listę pomników przyrody, zostaną podświetlone. Całkowicie nowe będzie też całe oświetlenie parku w postaci latarni, a także ławeczki oraz kosze. Gruntownej modernizacji zostaną poddane obiekty architektoniczne, takie jak altana widokowa czy muzyczna, a także grota, znajdująca się przy głównym wejściu. W parku będzie też mały ogród botaniczny i plac zabaw dla dzieci.

- Przywrócimy do działania fontannę, która nie działa od lat 80-tych, będzie ona jedną z wizytówek Parku Dolnego - mówi G. Niezgoda. - Jednym z ważnych elementów będzie na nowo zaaranżowany staw.

Cały obiekt zostanie też ogrodzony, a na teren parku dostać się będzie można jedną z 12 bram, zamykanych na noc w obawie przed wandalami.

- Odrestaurowany park będzie nawiązywał do świetności uzdrowiskowej Szczawnicy - mówi G. Niezgoda. - To będzie miejsce do wypoczynku, w centrum miasta i z dala od ruchu samochodowego.

Realizacja tej inwestycji zakończyć się ma w połowie 2012 roku. Wstępne założenia odnośnie drugiej inwestycji, czyli rewitalizacji Placu Dietla i promenady spacerowej, zakładają zakończenie budowy z końcem 2011 roku.

- Dla nas centrum uzdrowiska to Plac Dietla i biegnąca do niego ul. Zdrojowa - mówi G. Niezgoda. - Rewitalizujemy serce uzdrowiska, by była to nasza wizytówka. Chcemy tu wprowadzić szereg nowych elementów i odnowionych elementów. Zaczynając od Placu Dietla, to zostanie od wyremontowany i ozdobiony nową fontanną.

Jednym z ciekawszych pomysłów jest odkrycie strumienia, który stanie się elementem krajobrazu. Na razie płynie on pod powierzchnią. Towarzyszyć będzie on spacerującym na mniej więcej połowie długości traktu spacerowego - od Placu Dietla do pijalni. Będzie oczywiście wyeksponowany dzięki nowoczesnemu oświetleniu.

- Znajdujemy się w miejscu, gdzie powstanie nowa pijalnia wody Magdalena - mówi G. Niezgoda. - Tu był wcześniej budynek z czasów komunistycznych, okrągły, przeszklony. My wrócimy do tego starego historycznego obiektu, otwartego, z nawiązaniem do architektury szczawnickiej.

W ramach tej inwestycji zaplanowano też kilka innych ciekawych elementów.

- Deptak będzie prowadził do trzech fontann przed zakładem przyrodoleczniczym - dodaje G. Niezgoda. - Będą one nowocześniejsze, niż ta na Placu Dietla. Będzie można przy nich spokojnie spędzić czas.

Od pijalni Magdalena natomiast, w górę w kierunku Inhalatorium, prowadzić będą imponujące szerokie schody.

Przebudowa Placu Dietla i budowa promenady spacerowej wzdłuż ul. Zdrojowej kosztować będzie 7,5 mln zł, z czego 75% pochodzi z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Reszta to wkład własny z budżetu miasta.

Wartość inwestycji w przypadku Parku Dolnego to 4,7 mln zł, z czego połowa to dofinansowanie w formie unijnej dotacji. Pozostałe środki zapewnia partner, czyli Uzdrowisko Szczawnica S.A.

Dariusz Poremba


 

Komentarze (2):Dodaj komentarz
Ukochana Szczawnica
Do Szczawnicy przyjeżdżamy od ponad 30 lat. Serce się raduje i dusza się cieszy na to, jak kurort zmienia swoje oblicze. Dla nas nie ma lepszego miejsca na ziemi na wypoczynek zarówno latem jak i zimą. Gratulujemy inwencji twórczej gospodarzom miasta. Rodzina Wysockich ze Słupska
25.12.2011 13:35
Janusz Wysocki
Rewitalizacja Szczawnicy
Tylko tak dalej!!! a moja ukochana Szczawnica będzie perłą uzdrowisk Polskich. Cały czas śledzę przez internet co sie zmienia i raz w roku ( oczywiście jeżeli tylko mam możliwość)kontroluję co sie zmieniło. A dusza się raduje!!!! Tak trzymać!!!!
09.07.2011 22:29
Janek
wszystkie komentarze
02.07.2014
30.07.2012
15.02.2010