2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Autor: Sądecka Telewizja Internetowa tv-ns.pl
Data wydarzenia: 2011-03-10
Wyświetleń: 48499
Ocena: 2.89
Twoja ocena: 12345

Dworzec Gościnny, obiekt, który spłonął w 1962 roku, został gruntownie przebudowany i zmodernizowany. Trwają prace wykończeniowe.

Obiekt ma zostać oddany do użytku we wrześniu tego roku. Jak obiecuje inwestor, Krzysztof Mańkowski, prezes spółki Thermaleo, będzie to supernowoczesny i ekskluzywny budynek, w którym odbywać się będą rozmaite imprezy o charakterze kulturalnym.

- Ta sala w środku daje możliwości dla ok. 400 osób - mówi. - Sala kongresowa, teatralna, kinowa, multifunkcyjna ogólnie. W Szczawnicy brakuje takiej dużej sali, z możliwością organizacji kongresów, zapraszania całego świata artystów z Polski i zagranicy. Chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie robić najlepsze rzeczy, nie tylko hotele, ale również artystyczne, kulturalne.

Dworzec, lub Dworek Gościnny, jak go szczawniczanie też nazywają, oprócz kina, teatru, pomieszczeń dla reżysera dźwięku i operatora świateł oraz profesjonalnego studia, w którym artyści przygotowywać się mogą do występu, zaoferuje też doskonałą restaurację.

Budynek będzie naszpikowany elektroniką. Ciekawostką jest to, że wszystkie fotele na widowni, także te na balkonie, będzie można złożyć i zsunąć na ścianę, uzyskując w ten sposób ogromną otwartą przestrzeń na bankiety czy bale.

- To jest ostatnia technologia w świecie teatru, kina itd. - dodaje K. Mańkowski. - Myślę, że dla artystów oraz organizatorów kongresów, festiwali to będzie bardzo dobra oferta na wysokim poziomie.

Oryginalny budynek był wzniesiony w 1884 roku. Nazywany był architektoniczną perłą tego uzdrowiska. Jego obecni właściciele zadbali o to, by zachować pierwotny charakter zewnętrzny budynku, a jednocześnie wyposażyć go w najnowocześniejsze funkcjonalności.

- Obiekt był kiedyś wizytówką Szczawnicy, miejscowości, która kiedyś mogła poszczycić się tradycjami związanymi z kulturą - mówi burmistrz Grzegorz Niezgoda. - Będzie to naprawdę duża atrakcja nie tylko pod kątem organizowanych w nim imprez kulturalnych, ale też pod kątem samej architektury. To będzie obiekt unikatowy w skali całego województwa małopolskiego. Myślę, że turyści będą tu przyjeżdżać, żeby go zobaczyć, także w środku, bo to wykończenie zaplanowano bardzo skrupulatnie.

Inwestycja rzeczywiście robi wrażenie. Szczególnie imponująca jest sala teatralna, wykonana w takiej technologii, że obywa się bez słupów, podtrzymujących strop. Daje to niepowtarzalne wrażenie ogromnej przestrzeni. Całość jest przepięknie zlokalizowana - widok z okien sal doprawdy zapiera dech. Pierwsze imprezy już są zarezerwowane na 22 września.

Dariusz Poremba

Komentarze (3):Dodaj komentarz
Piękna Szczawnica
nareszcie, czekałam na rozkwit Szczawnicy od 8 lat i doczekałam się Dworek będzie perełką miasta. Kino teatr koncerty restauracja z prawdziwego zdarzenia i miejsce do spotkań w uroczym Parkun Głównym Gratuluję
20.09.2011 20:28
Joanna
Rozkwita uzdrowisko
Cieszę się, ze pięknie położona Szczawnica z ogromnymi walorami zdrowotnymi i turystycznymi sukcesywnie odbudowuje swoje zabytki.Dworzec Gościnny wygląda znakomicie! Zapewniam...przyjadę do Was niebawem.
07.04.2011 19:20
nika
Dworzec Gościnny.
Gratulacje.Kolejna atrakcja tej pięknie położonej miejscowości.Krzysztof z Zawiercia.
13.03.2011 13:19
Krzysztof Płowiec
wszystkie komentarze
02.07.2014
30.07.2012
15.02.2010