2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Autor: Telewizja Internetowa tv-ns.pl
Data wydarzenia: 2011-06-13
Wyświetleń: 21968
Ocena: 2.88
Twoja ocena: 12345

W rankingu "Rzeczpospolitej", szacującej wysokość inwestycji w przeliczeniu na mieszkańca, w kategorii miast do 20 tys. osób Szczawnica zajęła 1. miejsce w województwie i 6. w Polsce.

W klasyfikacji brane były pod uwagę inwestycje realizowane w roku 2010. A tutaj Szczawnica rzeczywiście miała się czym pochwalić.

- Były to różne inwestycje - mówi Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy. - Związane z siecią wodociągową, kanalizacją, z drogami, ale również inwestycje skierowane bezpośrednio do mieszkańców, czyli solary, czy chociażby promenada spacerowa, inwestycja typowo turystyczna.

Za rok 2010 inwestycje per capita w Szczawnicy wyniosły blisko 5 tys. zł. Budżet "perły Pienin" w 2010 roku wynosił ok. 55 mln zł., z czego na inwestycje wydano 43 mln zł. Choć trudną, ale na pewno ważną i potrzebną była wspomniana przez G. Niezgodę inwestycja w ochronę środowiska w postaci montażu w prywatnych domach szczawniczan instalacji solarnych. A dla miasta najpotrzebniejsza była ta, w której zmodernizowano system dostarczania wody.

- Najbardziej potrzebnymi inwestycjami były te związane z wodą - dodaje G. Niezgoda. - Ujęcia wody i sieć wodociągowa. Pięć lat temu był to bardzo duży problem szczawnicki. Był to główny punkt każdego programu wyborczego kandydatów na burmistrza. To pytanie pojawiało się na wszystkich spotkaniach z mieszkańcami. Jesteśmy na etapie ukończenia tych dwóch inwestycji. Ujęcia wody są w chwili obecnej na etapie prób, kompleksowo zakończymy ją we wrześniu. Sieć wodociągowa też jest na ukończeniu, główne magistrale zostały zrobione, została tylko kwestia podłączenia budynków.

W rankingu oceniający brali pod uwagę zarówno wielomilionowe inwestycje, jak również drobniejsze. Te infrastrukturalne, jak i te, mające wpływ na poprawę wizerunku uzdrowiska i jego walorów turystycznych. Te ostatnie już stają się na tyle słynne, że przyjeżdżają tu wycieczki, by podziwiać zmiany w miejskim krajobrazie.

- Przyjechaliśmy tu z młodzieżą z kierunku architektura krajobrazu, ponieważ prowadzone są tu bardzo ciekawe prace związane z rewitalizacją parku i urządzeniem miasta - mówi Anna Bisztyga, nauczyciel z Zespołu Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myśleniach. - Chcemy, by młodzież zapoznała się z tymi pracami. Jest to w kierunku ich zawodu bardzo cenne doświadczenie. W tej chwili pan burmistrz przedstawia nam projekty związane z koncepcją rewitalizacji i wygląda to bardzo obiecująco.

Burmistrz Niezgoda zapowiada, że obecny, 2011 rok pod względem inwestycji będzie podobnie udany, jak miniony, za który otrzymał uznanie dziennikarzy "Rzeczpospolitej". Wśród największych tegorocznych wymienia rewitalizację Parku Dolnego, Placu Dietla i ulicy Zdrojowej i planowaną na jesień tego roku inwestycję związaną z parkingiem w Pieninach. To kolejne blisko 20 mln zł. na nowe inwestycje w tym roku.

Dariusz Poremba

Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
02.07.2014
30.07.2012
15.02.2010