2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Autor: Sądecka Telewizja Internetowa tv-ns.pl
Data wydarzenia: 2011-05-26
Wyświetleń: 24503
Ocena: 2.88
Twoja ocena: 12345

Urząd Miasta i Gminy Szczawnica przygotował dla mieszkańców niezwykły projekt - część z nich przez trzy lata korzystać może z dobrej klasy komputera i internetu - nieodpłatnie.

Projekt nosi tytuł "Internet w domach mieszkańców Szczawnicy". Za kwotę ponad pół miliona złotych dla 110 rodzin zakupiono sprzęt, zapewniono dostęp do internetu oraz zaplanowano szkolenia z podstawowej obsługi komputera. Do komputerów i łączy internetowych przewidziano przez cały okres trwania projektu także serwis.

- Rozpoczęliśmy zadanie jesienią zeszłego roku - mówi Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy. - Na dzień dzisiejszy robimy odbiory tych instalacji. Nasz informatyk każdą instalację z osobna odbiera i zatwierdza do ewentualnych poprawek lub końcowego odbioru.

Warunkiem przystąpienia do projektu było wykazanie uprawnień do otrzymywania świadczeń w ramach systemu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, stypendiów socjalnych czy orzeczenie o niepełnosprawności.

- Na pewno większość z tych gospodarstw domowych nie miałaby możliwości z własnych środków zrealizować takiej inwestycji, czyli zestawu komputerowego wraz z internetem - mówi G. Niezgoda. - Taka możliwość została stworzona dzięki środkom unijnym. My z niej skorzystaliśmy, aby też była możliwość pomocy tej grupie.

Dla niektórych odbiorców to możliwość zapewnienia dzieciom narzędzia do nauki, dla innych - prawdziwe okno na świat, szczególnie, gdy stan zdrowia nie pozwala im na swobodne poruszanie się.

- Właśnie dostaliśmy taki projekt z Urzędu Miasta - mówi pani Teresa Czaja. - To komputer wraz z internetem. To takie okno na świat. Jestem niezmiernie zadowolona, ponieważ mam problemy z poruszaniem się, jestem osobą chorą. Dla mnie to podwójny kontakt z ludźmi. Coś nowego się człowiek nauczy.

A poza tym, jak w przypadku pani Teresy, uzyska ona możliwość utrzymywania relacji z przyjaciółmi bez konieczności wychodzenia z domu. Dla innych szczawniczan komputer to także szansa na ułatwienie dzieciom zdobywania edukacji.

- Mieszkam z dzieckiem - wyjaśnia Katarzyna Węglarz. - Starałam się o komputer i dostałam. Nie byłoby mnie stać na taki sprzęt, bo jest drogi. Dziecko jest teraz w zerówce, od września idzie do pierwszej klasy. Wiadomo w szkole zadania, będzie potrzebować internetu. Będzie dużo łatwiej.

Sprzęt, dostarczony do mieszkań szczawniczan to m.in. komputer, urządzenie podtrzymujące zasilanie UPS, kamera internetowa oraz oczywiście stałe łącze internetowe. Wniosek otrzymał dofinansowanie z działania 8.3 Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Jego łączna wartość wynosi ponad 568 tys. zł. Z tej sumy wartość dofinansowania to 85%, a resztę zapewnia budżet miasta.

Dariusz Poremba

Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze
02.07.2014
30.07.2012
15.02.2010