2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Autor: Zespół TV Małopolska
Data wydarzenia: 2010-06-21
Wyświetleń: 38346
Ocena: 2.87
Twoja ocena: 12345

Rewitalizacja uzdrowiskowego Parku Dolnego, Pl. Dietla oraz promenady spacerowej do pijalni wraz z elementami małej architektury uzdrowiskowej i przebudową pijalni wody mineralnej w Szczawnicy, to projekty, które uzyskały dofinansowanie Województwa Małopolskiego. 21 czerwca marszałek Marek Nawara przekazał burmistrzowi Szczawnicy Grzegorzowi Niezgodzie stosowne umowy.

Pierwszy wniosek polega na zagospodarowaniu uzdrowiskowego centrum Szczawnicy, którego centralnym miejscem jest plac Dietla. W skład projektu wchodzi przebudowa samego placu oraz odcinka dolnego od Zakładu Przyrodo-Leczniczego do ulicy. Przewiduje się modernizację nawierzchni placów i ciągów pieszych wraz z modernizacją fontanny, która uzyska zupełnie nową formę, nawiązującą stylistycznie do architektury placu i otaczających go budynków. Dodatkową atrakcją podkreślającą zarówno architekturę samej fontanny, jak i kompozycję całego placu będzie jej nocna iluminacja. Atrakcyjnym elementem będzie także sztuczna rzeka wraz z wodospadem, która nada tej przestrzeni niepowtarzalny charakter. Dla jej stworzenia zostanie wykorzystany istniejący ciek wodny, który zostanie skierowany do nowego koryta. Kolejnym elementem kształtowania przestrzeni będzie gruntowna modernizacja pijalni wody mineralnej, która w obecnym kształcie zupełnie nie pasuje do otoczenia i w żaden sposób nie nawiązuje do obowiązującego w tej części Uzdrowiska stylu. Stary pawilon zostanie rozebrany, a w to miejsce zostanie zbudowany nowy, otwarty pawilon z ogólnodostępną czerpnią wody mineralnej. Całość prac w tej części uzupełni gruntowna modernizacja ciągów pieszych i wyposażenie ich w elementy małej architektury: żwirowe alejki, ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, tablice informacyjne. Zmodernizowane zostaną akże schody na osi widokowej do Inhalatorium.
Rewitalizacja Parku Dolnego w Szczawnicy zakłada odnowienie istniejących obiektów znajdujących się na terenie Parku oraz wzbogacenie ich o nowe elementy przestrzenne takie jak np: altano-kawiarnia, mini golf, place zabaw, karuzele, kaskady wodne, staw czy rabaty kwiatowe. Głównym elementem, do którego nawiązuje nowa kompozycja alejek to tzw. „koło zabaw” w centralno-wschodniej części, w której zlokalizowane były główne atrakcje Parku Dolnego. Koncepcja uwzględnia obecne zadrzewienie parku i pozostałości dawnego układu. W nawiązaniu do dawnych funkcji „koła zabaw” wprowadzono elementy do niego przylegające, takie jak placyk z altano-kawiarnią czy karuzelę. Koncepcja rewaloryzacji Parku Dolnego ma na celu przywrócenie jego świetności i znaczenia dla uzdrowiska. Konserwacja obejmuje istniejący drzewostan oraz zabytkowe obiekty architektoniczne. Koncepcja projektowa przewiduje nowy układ kompozycyjny alejek spacerowych, nowe nasadzenia zieleni niskiej oraz nowe obiekty infrastruktury technicznej, małej architektury, oświetlenia i iluminacji wzbogacające program parku. Wprowadzone nowe elementy oraz nowa lokalizacja i aranżacja istniejących obiektów parkowych, zwłaszcza pomników ma na celu integrację i uporządkowanie przestrzeni parku.

 

Data wydarzenia: 2010-06-21     Autor: Zespół TV Małopolska
Źródło: UMWM-Internetowa Telewizja Samorządowa TV Małopolska

Komentarze (2):Dodaj komentarz
fonntanna
nareszcie zmieni się ta okropna fonntanna
14.07.2010 14:00
c.b.
Fontanna
Jestem dwa razy w roku w Szczawnicy, jest pięknie i widać wielką pracę jaka jest wkładana w unowocześnianie tego miasta, ale nie mogę się pogodzić z projektem nowej fontanny na pl.Dietla. To takie "coś" zupełnie nie pasujące do tego regionu, nie... góralskie, nie...polskie.W tym regionie to raczej paskudne, taki kwiatek do kożucha, a szkoda bo w tej scenerii powinno być coś bardziej pasującego, tradycyjnego.
24.06.2010 14:13
Joanna
wszystkie komentarze
02.07.2014
30.07.2012
15.02.2010