Data wydarzenia: 2011-05-11 Wyświetleń: 29658 Ocena: 2.89 |
Uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą oraz przekazanie placu budowy - tak, po miesiącach żmudnych przygotowań dokumentacji rozpoczyna się rewitalizacja Placu Dietla w Szczawnicy.
Zadanie nosi dość długą nazwę: "Rewitalizacja Placu Dietla oraz promenady spacerowej do pijalni wraz z elementami małej architektury uzdrowiskowej i przebudową Pijalni Wody Mineralnej". Projekt uzyskał dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, w ramach środków adresowanych do gmin uzdrowiskowych.
- Są takie zadania, które w znaczącym stopniu wpływają na wizerunek miejscowości - mówi Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy. - Mamy to szczęście, że będziemy realizować ich kilka. Skończyliśmy promenadę spacerową, rozpoczęliśmy Park Dolny. Zaczynamy właśnie rewitalizację serca uzdrowiska, czyli Placu Dietla i ul. Zdrojowej.
Wykonawca na realizację zadania ma czas do końca roku. A wtedy "serce uzdrowiska" uzyska całkiem nowy wygląd. Wszystko jest zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach - będą fontanny, skwerki, mostki nad odsłoniętym strumykiem, roślinność i oświetlenie - wszystko, jak twierdzą przedstawiciele uzdrowiska, przyjazne rodzinom. Będzie to miejsce, gdzie warto posiedzieć, po którym warto spacerować i podziwiać detale architektoniczne. Dla wykonawcy, Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych "Beskid", wyzwanie jest spore.
- Nie jest to małe zadanie, na co wskazuje sama kwota - mówi Andrzej Duda, przedstawiciel PRI "Beskid". - Tu jest dużo małej architektury, dwie fontanny, jedna na Placu Dietla. Będzie odtworzony strumyk, nowe schody do Zakładu Przyrodoleczniczego. Jeżeli nie będzie utrudnień związanych z ruchem turystycznym czy pogodą, to nie ma problemu, żeby wykonać to zadanie.
Inwestycję realizują trzy podmioty - Urząd Marszałkowski, dofinansowując projekt, miasto i gmina Szczawnica oraz Uzdrowisko Szczawnica S.A., które wniosło część nieruchomości oraz sfinansowało wykonanie dokumentacji technicznej.
- To jest centrum uzdrowiskowe, gdzie przyjeżdżają wszyscy kuracjusze i turyści - mówi Krzysztof Mańkowski. - To jest wizerunek Szczawnicy. Ten deptak będzie też bardzo ważny. Szczawnica będzie powoli coraz piękniejsza. Jak powtarzam, Szczawnica jest królową polskich wód i będzie najlepsza.
Uroczyste podpisanie umowy miało miejsce w Cafe Helenka, w jednej z już odrestaurowanych nieruchomości Uzdrowiska. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz Szczawnicy, Uzdrowiska, a także wykonawcy. Wartość projektu to kwota blisko 6,5 mln zł, z czego dofinansowanie z MRPO wynosi 75%. Po procedurze przetargowej umowa z wykonawcą opiewa na kwotę 5,857 mln zł.
Dariusz Poremba
|