2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Autor: Telewizja Internetowa tv-ns.pl
Data wydarzenia: 2011-06-17
Wyświetleń: 36524
Ocena: 2.91
Twoja ocena: 12345

Wraz z sezonem turystycznym Miasto i Gmina Szczawnica przygotowuje zarówno dla odwiedzających, jak i dla mieszkańców serię ciekawych imprez o charakterze kulturalnym.

Początek niezwykle bogatego w tym roku kalendarza imprez kulturalnych sezonu letniego zaplanowano na niedzielę, 3 lipca.

- Jest to rozpoczęcie lata pienińskiego - mówi Piotr Gąsienica, dyrektor MOK w Szczawnicy. - Festyn piłkarski, występy akrobatyczne, pokazy karate, występ wokalny, wspólne grillowanie. Choć to zależy od pogody, ale jednak co roku jest fajnie i w ten sposób udaje nam się rozpocząć lato pienińskie sportowo i rekreacyjnie.

Już 6 lipca natomiast początek jednej z ważniejszych imprez, warsztatów dla młodzieży z całej Europy w Muzycznej Owczarni w Jaworkach.

- W ramach tych warsztatów uczą się z najlepszymi perkusistami, wokalistami - mówi P. Gąsienica. - Wokalistyki uczy ich Ela Zapendowska. Gitara, instrumenty klawiszowe. To są najlepsi muzycy polscy, którzy grają w czołowych zespołach popowych, rockowych i przyjeżdżają w tym okresie do Jaworek.

Zwieńczeniem warsztatów są występy sceniczne szkolących się uczestników, na które organizatorzy zapraszają też publiczność. Scena w tym czasie staje na Placu Dietla.

- Te warsztaty owocują koncertami oraz koncertem finałowym, na którym warto być - mówi P. Gąsienica. - Koncerty będą trwały od 6 do 10 lipca. Są to klimatyczne koncerty.

W ten sam dzień, co koncert finałowy warsztatów muzycznych, czyli w niedzielę 10 lipca, odbędzie się też pierwszy koncert w ramach tegorocznego festiwalu "Muzyka nad zdrojami". Impreza pomyślana jest dla ludzi, którzy lubią inny rodzaj muzyki.

- To jest oferta dla tych, którzy nie bardzo lubią plenerowe imprezy czy folklor, a chcą posłuchać muzyki poważnej, kameralnej, mieć kontakt z kulturą wyższą - mówi P. Gąsienica. - To się odbywa w kościołach w Szlachtowej czy w Jaworkach. W tym roku przewidziane są koncerty fortepianowe, instrumentalne, wokalne.

24 lipca będzie mieć miejsce największa impreza Szczawnicy - już XXIV Wielki Redyk w Jaworkach, pasterska impreza, gromadząca co rok ogromną rzeszę publiczności.

- Jak co roku będzie gwiazda programu, tym razem Kabaret Pod Wyrwigroszem - mówi P. Gąsienica. - Liczymy, że w tym roku również Redyk dopisze i pogodą i ludźmi, zadowoleniem. Będą potrawy regionalne, fajna zabawa dla dzieci, zjeżdżalnie. Najważniejsze w tej imprezie to żywy bezpośredni kontakt z bacami, pokazem przeganiania redyków.

Na tej samej plenerowej scenie w Jaworkach tydzień później, na półmetku wakacji 30 i 31 lipca, będzie mieć miejsce dwudniowy "Festiwal Łemków, Rusnaków i Górali".

- Jest to impreza oparta o tradycję i historię Jaworek i Szlachtowej, gdzie prze 500 lat mieszkali Łemkowie, Ruś Szlachtowska - mówi P. Gąsienica. - Wróciliśmy do tego tą imprezą, odkryliśmy ten folklor, tą kulturę. Chcemy ją pokazywać.

Oprócz koncertów zespołów łemkowskich, góralskich i przedstawicieli szlachtowskich Rusinów będzie też wspólne biesiadowanie, zapalenie watry. Jak zapewniają organizatorzy impreza ma na celu łagodzenie zaszłości historycznych między Łemkami i Góralami i ma pozwalać współegzystować i razem bawić się. Tak kończą się plany na lipiec.

- Sierpień zaczyna się mocnym uderzeniem i to impreza, którą staramy się dopieszczać, to jest Piknik Country - mówi P. Gąsienica. - W tym roku odbywa się tydzień później, bo później o tydzień jest w Mrągowie. Będzie oczywiście Tomasz Szwed, Ala Bącol, to nasi sztandarowi goście.

Piknik Country w tym roku będzie międzynarodowy. Wśród zaproszonych gości na scenie pojawi się m.in. czeski zespół Grass Country. Impreza odbędzie się 6 sierpnia. A już 14 sierpnia w Szczawnicy na Placu Dietla będzie mieć miejsce Festyn Rodzinny.

- Impreza robiona wspólnie ze Związkiem Podhalan - mówi P. Gąsienica. - Piękna, duża impreza folklorystyczna. Będzie kabaret Truteń, masa ciekawych konkursów. Mistrzostwa Świata w jedzeniu kulasy, coś, co jest chyba tylko u nas. Kulasa to taki budyń góralski na razowej mące.

W sierpniu zaplanowano jeszcze dwa kolejne koncerty festiwalu "Muzyka nad zdrojami", a także 21 i 22 sierpnia całkiem nową impreza z inicjatywy Ambasady Węgierskiej.

- Dni Węgierskie w Szczawnicy - mówi P. Gąsienica. - 21 będzie dzień folklorystyczny z zespołem z Węgier i naszymi. Będą potrawy węgierskie i pienińskie. Drugiego dnia koncert muzyki Liszta. W tym roku na Węgrzech duże święto związane z tym kompozytorem, to rocznica jego urodzin.

Zakończenie tegorocznego sezonu będzie mieć miejsce 28 sierpnia. Lato Pienińskie, w tym roku już XXXI, zakończy się ostatnim koncertem festiwalu "Muzyka nad zdrojami". Harmonogram imprez kulturalnych w tegorocznym kalendarzu turystycznym Szczawnicy zapowiada się więc szczególnie bogato.

- Myślę, że to jest oferta zróżnicowana, dla każdego, tylko trzeba dostosować swoje plany do naszej oferty kulturalnej - mówi burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda. - Zapraszam wszystkich do Szczawnicy na nasze imprezy kulturalne, cykliczne, ale również nowe, które w tym roku będą u nas realizowane. Staramy się tą naszą ofertę z roku na rok polepszać, ściągać do nas coraz lepszych wykonawców, aby Szczawnica kojarzyła się wśród osób u nas przebywających z takim czy innym wydarzeniem artystycznym.

Do skorzystania z bardzo bogatej oferty imprez kulturalnych Szczawnicy zachęcamy. Sezon letni 2011 w Perle Pienin zapowiada się wyjątkowo interesująco.

Dariusz Poremba

Komentarze (1):Dodaj komentarz
Atrakcje kulturalne.
A co z turystami i kuracjuszami przebywającymi w Szczawnicy poza sezonem ? Byłem w czerwcu na tygodniowym wypoczynku w okolicy parku górnego.Mimo bardzo sprzyjającej pogody, miasto niestety,chyba nie troszczy się zbytnio o strawę duchową licznych kuracjuszy.Muszla koncertowa nad placem Dietla rozbrzmiewała, jak na kurort przystało, "błogim spokojem":)Chciałoby się posłuchać koncertu zespołu zdrojowego i przy okazji oprócz ciała, wykurować również duszę.
31.07.2011 13:31
Czesław
wszystkie komentarze