2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Autor: TV Podhale
Data wydarzenia: 2013-01-19
Wyświetleń: 18105
Ocena: 2.86
Twoja ocena: 12345

W sobotę 19 stycznia 2013r. w gimnazjum publicznym w Szczawnicy odbyły się pierwsze zajęcia  filli włoskiej szkoły akrobatyki i teatru "Dimidimitri". Na zajęcia przybyło wielu zainteresowanych. Zapraszamy do obejrzenia  galerii zdjęć


W piątek 18 stycznia br. , w Kinoteatrze Pieniny w Szczawnicy, doszło do znaczącego wydarzenia – podpisania umowy między włoską Szkołą Akrobatyki i Teatru „Dimidimitri” z Novary, a Urzędem Miasta i Gminy Szczawnica, Gimnazjum Publicznym w Szczawnicy i szczawnickim Miejskim Ośrodkiem Kultury. Jej głównym celem stało się utworzenie filii włoskiej szkoły w Szczawnicy, która będzie kształcić dzieci, młodzież oraz zainteresowanych dorosłych w umiejętnościach akrobatycznych, żonglerce i aktorstwie. Jest to pierwsza tego typu szkoła na terenie powiatu nowotarskiego a jej powstanie jest skutkiem współpracy szczawnickiej i włoskiej młodzieży, która rozpoczęła się rok temu spotkaniem w ramach programu „Młodzież”. Dofinansowany ze środków unijnych a realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy projekt, pozwolił wówczas 10. osobowej grupie młodzieży na wyjazd do miejscowości Novara we Włoszech (niedaleko Mediolanu).
      Podczas podpisania umowy stronę włoską reprezentował aktor i akrobata, były olimpijczyk Alessio Ricci, władze samorządowe – sekretarz miasta Tomasz Hurkała, gimnazjum – nauczycielka Małgorzata Gabryś, a MOK – dyrektor Piotr Gąsienica. Na znak otwarcia filii Alessio Ricci otrzymał symboliczny klucz do drzwi szkoły. Do Szczawnicy wraz z A. Riccim przybyli jego koledzy : Beppe Sinatra –instruktor teatru i clownady, Marco Miglia – instruktor żonglerki i prezydent szkoły – Mario Trapletti, by dać próbkę swych możliwości scenicznych. Aktorzy wystąpili w arcyzabawnym spektaklu komediowym z elementami żonglerki i akrobatyki – Kolacja u pani Zofii. Przedstawienie pełne gagów, humoru sytuacyjnego, brawurowo odegrane w języku „międzynarodowym” (mieszance słów angielskich, niemieckich, włoskich, a nawet polskich) było zrozumiałe dla licznie przybyłych widzów, którzy co rusz wybuchali śmiechem i nagradzali śmiałe wyczyny włoskich artystów spontanicznymi oklaskami.
     W efekcie, na zapowiedziane pierwsze zajęcia warsztatowe, które odbyły się następnego dnia w sali gimnastycznej Gimnazjum Publicznego, przybyło kilkadziesiąt osób, głównie dzieci i młodzieży. Chętni, zostali podzieleni na trzy grupy, które będą szkolić się w trzech specjalizacjach „Dimidimitrii’, tj. aktorstwie, żonglerce i akrobatyce. Do pomocy włoskim instruktorom zostali zaproszeni uczestnicy zeszłorocznych warsztatów w Novarze oraz chętni wolontariusze. Najbliższym celem artystycznym szczawnickiej filii jest przygotowanie spektaklu, który zostanie zaprezentowany w czerwcu br. w ramach programu unijnego „Młodzież w działaniu” pod nazwą „Młodzi artyści”, realizowanego przez szczawnicki MOK.

 Autor tekstu: Alina Lelito

Galeria zdjęć

Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze