2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Autor: Telewizja Internetowa tv-ns.pl
Data wydarzenia: 2011-06-16
Wyświetleń: 25292
Ocena: 2.83
Twoja ocena: 12345

Wystawa, prezentująca bogatą i oryginalną kulturę grupy etnicznej, zwanej Rusinami Szlachtowskimi, została otwarta w szczawnickiej Galerii Pijalni Wód Mineralnych.

Zatytułowano ją "Ruś Szlachtowska - ośrodek druciarstwa", gdyż to tym rzemiosłem głównie parali się zamieszkujący te tereny do 1945 roku Rusini Szlachtowscy. Przez pięć wieków mieszkali oni we wsiach Szlachtowa, Jaworki oraz Biała i Czarna Woda.

- Na dzień dzisiejszy to ważne, by pokazać całe te tradycje, pokazać, że ludzie, kórzy tam mieszkali mieli inne tradycje, niż góralskie - mówi Krzysztof Mańkowski ze spółki Thermaleo. - To byli utalentowani rzemieślnicy, którzy potrafili robić coś fantastycznego. Musimy pamiętać, że Szczawnica to nie tylko typowo pienińskie tradycje, jak flisactwo i uzdrowisko.

Historię Szczawnicy na równi tworzyła zamieszkująca te tereny ludność góralska, jak i rusińska. Przypominanie o tym stawiają sobie za cel właśnie organizatorzy wystawy. Choć próbka zgromadzonych na niej eksponatów nie wyczerpuje bogactwa dorobku kultury materialnej szlachtowskich Rusinów.

- Jest to niewielki procent, ale myślę, że w pewien sposób mogliśmy zasygnalizować ten temat i bardzo się cieszę, że udało nam się przy państwa pomocy to zrealizować - mówi Barbara Węglarz. - Termin "Ruś Szlachtowska" został wprowadzony w roku 1937 przez wybitnego etnografa prof. Romana Reifussa. Jemu jedynemu udało się przeprowadzić badania na tej ludności, która do 1945 roku zamieszkiwała cztery wioski położone na wschód od Szczawnicy.

Wystawę zwiedzać można do końca lipca w Galerii Pijalni Wód Mineralnych przy Placu Dietla w Szczawnicy. Jej organizatorami są Uzdrowisko Szczawnica S.A., Thermaleo Sp. z o.o. oraz Muzeum Pienińskie, oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.


Dariusz Poremba

 

Komentarze :Dodaj komentarz
Brak komentarzy.
wszystkie komentarze