Data wydarzenia: 2011-10-11 Wyświetleń: 30531 Ocena: 2.89 |
Czwarte miejsce w rankingu "Rzeczpospolitej" w kategorii "najlepsza gmina miejska i miejsko-wiejska" dla Szczawnicy. To spore osiągnięcie - komisja oceniała 900 polskich gmin.
W tym samym rankingu, ale w kategorii gmin najlepiej inwestujących Szczawnica zajęła miejsce 6., natomiast w kategorii gmin najskuteczniej pozyskujących fundusze unijne - 7. Podkreślmy - w skali całego kraju. To ogromny sukces i dowód na to, że ciężka praca i konsekwencja są doceniane, uważa burmistrz Grzegorz Niezgoda.
- Te rankingi potwierdzają to, że się rozwijamy - mówi. - Z roku na rok nasza oferta turystyczna jest coraz większa i lepsza. Jest to potwierdzeniem tego, że odczucie turystów i naszych gości przekłada się na miejsca w rankingach. Jest to dla nas dodatkowa motywacja, aby w przyszłości utrzymywać to miejsce, choć to tempo z ostatnich dwóch lat jest mocne.
Wisienką na torcie jest także ranking Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji (MISTiA). Tu Szczawnica zajęła miejsce drugie, tuż za Krynicą, wyprzedzając dwadzieścia innych małopolskich gmin. Na miejscu trzecim - Niepołomice. Kryterium? Osiągnięcia w rozwoju gospodarczo-społecznym.
- Drugi rok z rzędu - cieszy się G. Niezgoda. - W zeszłym roku też byliśmy na 2. miejscu, tylko wówczas Niepołomice nas wyprzedziły.
To dobra okazja, by odbierać gratulacje, których władzom Szczawnicy nie szczędzili także parlamentarzyści.
- Szczawnica ma w tej chwili dobrego gospodarza i tak będzie dalej - mówi Bronisław Dutka. - Sądzę, że lśni na mapie Małopolski.
- Chwała dla samorządu lokalnego, że w tak trudnej sytuacji finansowej potrafi wygospodarować środki na współfinansowanie unijnych projektów - uważa Anna Paluch. - To ogromnie ważne, by inwestować, bo środki finansowe z UE to ogromna szansa na cywilizacyjny skok.
"Rzeczpospolita" brała pod uwagę m.in. takie kryteria, jak dynamika wydatków majątkowych, środki unijne, dynamika dochodów własnych i wydatków: na transport i ochronę środowiska. Specjaliści oceniali też jakość gminy, wydatki na organizacje pozarządowe, nakłady na gospodarkę mieszkaniową, a także wzrost gospodarczy, wyrażony w liczbie nowych podmiotów gospodarczych.
Dariusz Poremba
|