Could not load plugins: Data wydarzenia: 2011-03-10 Wyświetleń: 48499 Ocena: 2.89 |
Dworzec Gościnny, obiekt, który spłonął w 1962 roku, został gruntownie przebudowany i zmodernizowany. Trwają prace wykończeniowe.
Obiekt ma zostać oddany do użytku we wrześniu tego roku. Jak obiecuje inwestor, Krzysztof Mańkowski, prezes spółki Thermaleo, będzie to supernowoczesny i ekskluzywny budynek, w którym odbywać się będą rozmaite imprezy o charakterze kulturalnym.
- Ta sala w środku daje możliwości dla ok. 400 osób - mówi. - Sala kongresowa, teatralna, kinowa, multifunkcyjna ogólnie. W Szczawnicy brakuje takiej dużej sali, z możliwością organizacji kongresów, zapraszania całego świata artystów z Polski i zagranicy. Chcemy pokazać, że jesteśmy w stanie robić najlepsze rzeczy, nie tylko hotele, ale również artystyczne, kulturalne.
Dworzec, lub Dworek Gościnny, jak go szczawniczanie też nazywają, oprócz kina, teatru, pomieszczeń dla reżysera dźwięku i operatora świateł oraz profesjonalnego studia, w którym artyści przygotowywać się mogą do występu, zaoferuje też doskonałą restaurację.
Budynek będzie naszpikowany elektroniką. Ciekawostką jest to, że wszystkie fotele na widowni, także te na balkonie, będzie można złożyć i zsunąć na ścianę, uzyskując w ten sposób ogromną otwartą przestrzeń na bankiety czy bale.
- To jest ostatnia technologia w świecie teatru, kina itd. - dodaje K. Mańkowski. - Myślę, że dla artystów oraz organizatorów kongresów, festiwali to będzie bardzo dobra oferta na wysokim poziomie.
Oryginalny budynek był wzniesiony w 1884 roku. Nazywany był architektoniczną perłą tego uzdrowiska. Jego obecni właściciele zadbali o to, by zachować pierwotny charakter zewnętrzny budynku, a jednocześnie wyposażyć go w najnowocześniejsze funkcjonalności.
- Obiekt był kiedyś wizytówką Szczawnicy, miejscowości, która kiedyś mogła poszczycić się tradycjami związanymi z kulturą - mówi burmistrz Grzegorz Niezgoda. - Będzie to naprawdę duża atrakcja nie tylko pod kątem organizowanych w nim imprez kulturalnych, ale też pod kątem samej architektury. To będzie obiekt unikatowy w skali całego województwa małopolskiego. Myślę, że turyści będą tu przyjeżdżać, żeby go zobaczyć, także w środku, bo to wykończenie zaplanowano bardzo skrupulatnie.
Inwestycja rzeczywiście robi wrażenie. Szczególnie imponująca jest sala teatralna, wykonana w takiej technologii, że obywa się bez słupów, podtrzymujących strop. Daje to niepowtarzalne wrażenie ogromnej przestrzeni. Całość jest przepięknie zlokalizowana - widok z okien sal doprawdy zapiera dech. Pierwsze imprezy już są zarezerwowane na 22 września.
Dariusz Poremba
|