2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Autor: tvns.pl
Data wydarzenia: 2011-07-19

Uzdrowisko Szczawnica S.A. zorganizowało "białą niedzielę" - bezpłatne badania, zabiegi i konsultacje lekarskie dla szczawniczan, kuracjuszy i turystów.

W ramach "białej niedzieli" w Inhalatorium można było bezpłatnie skorzystać z zabiegów, które na co dzień oferowane są przebywającym w kurorcie pacjentom.

- W trakcie białej niedzieli oferujemy bezpłatne porady lekarzy, internisty, laryngologa, alergologa - mówi Antoni Sławik, prezes Uzdrowiska Szczawnica S.A. - Można również skorzystać bezpłatnie z zabiegów, oferowanych przez Uzdrowisko Szczawnica.

Ponadto fachowcy mierzyli poziom cukru we krwi, ciśnienie tętnicze, a nawet umożliwili diagnostykę spirometryczną.

- Badanie i ocena czynności układu oddechowego jest każdemu potrzebna. Powinna nastąpić w okresie, w którym potrafimy wykonać to badanie najlepiej, czyli w wieku 20-25 lat.

I dzięki obecności w Uzdrowisku specjalistów każdy mógł m.in. takie badanie wykonać. Specjalnie w tym celu podstawiony do Szczawnicy w niedzielę mammobus pozwolił na przeprowadzenie badań mammograficznych. Kolejek nie było, choć z diagnostyki skorzystało ponad 70 pań powyżej 50. roku życia.

- Przyjęliśmy taką zasadę organizacyjną, że przyjmowaliśmy zgłoszenia telefoniczne wcześniej właśnie w tym celu, aby uniknąć kolejek - mówi A. Sławik. - Mamy cały dzień wypełniony badaniami, natomiast nie ma tu kolejek, panie przychodzą zgodnie z godzinami, na które zostały zapisane i wszystko sprawnie idzie do przodu.

Mammobus przyjechał dzięki współpracy Uzdrowiska Szczawnica z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Dlatego, aby kobietom z małych miejscowości, wsi i miasteczek umowżliwić lepszy dostęp do badań mammograficznych organizujemy właściwie co rok takie rundy objazdowe po małych miejscowościach - mówi Krystyna Pysz-Węglarz, kierownik Delegatury w Nowym Targu Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Panie, które postanowiły zadbać o profilaktykę raka piersi chwaliły sobie szansę na wygodne badanie na miejscu, bez konieczności dalekich wypraw do szpitala.

- Odległość do szpitala jest sporo, właśnie takie centrum jest w Nowym Targu, to jednak dla kobiet duże utrudnienie. W tej chwili to najlepszy z pomysłów. To niezbędne w grupie wiekowej, w której się znajduję.

- Chcę być zdrowa, wiedzieć czy wszystko jest w porządku.

- Tutaj zainteresowanie i frekwencja dopisuje.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się także konsultacje alergologa. Odwiedzający tego dnia uzdrowiskowe Inhalatorium byli bardzo zadowoleni z inicjatywy "białej niedzieli" i szansy na szybki i bezpłatny dostęp do specjalistów.

- Już nie możemy się doczekać następnej możliwości. Przyszliśmy dość późno, więc miałam tylko masaż, inhalację, badanie cukru i ciśnienia i jestem bardzo zadowolona.

Z przebiegu "białej niedzieli" i z frekwencji zadowoleni są także pomysłodawcy i organizatorzy.

- Myślę, że to sukces - uważa Krzysztof Mańkowski, prezes spółki Thermaleo. - To pokazuje, że jest wielu ludzi, którzy są zainteresowani naszymi zabiegami, chcą je wykonywać i widzą, że to robimy profesjonalnie.

- Na pewno największym zainteresowaniem cieszy się dziś spirometria, mamy sporo chętnych, ludzie chcą wiedzieć, jaką mają pojemność płuc. Dużą popularnością cieszy się inhalacja celkowa. To zabieg, w którym rozpylana jest woda mineralna łącznie z solanką. To fantastyczne przy drogach oddechowych.

Z dobrodziejstw bijących w Szczawnicy źródeł mineralnych wyjątkowo chętnie korzystają poszukujący podreperowania zdrowia właśnie w zakresie układu pokarmowego i oddechowego. Takie schorzenia leczy tutejsza woda mineralna.

- Proponuję pani Stefana. To szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodkowo-borowa, bogata w sole mineralne, powyżej 3 tys. składników na decymetr. Jest niesamowicie bogata w minerały. Taką wodę proponuję pani na drogi oddechowe, przy pani schorzeniu jest idealna.

- Smaczna, wydaje mi się, że lepsza, niż Jan. Bardzo dobra.

Przez całą niedzielę w Uzdrowisku Szczawnica z bezpłatnych zabiegów, porad i konsultacji skorzystało wiele osób, często takich, które do Szczawnicy przyjechały właśnie w tym celu. Organizatorzy zapowiadają podobne przedsięwzięcie za rok.

Dariusz Poremba

Komentarze :
Temat *:
Tresc *:
Autor *:
E-mail:
Kod: 
Brak komentarzy.
15.10.2016
16.08.2014
03.08.2014
03.05.2014
29.04.2010