2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Data wydarzenia: 2013-08-15
Wyświetleń: 18784
Ocena: 2.88
Twoja ocena: 12345

Huczne 600 lat Szczawnicy. Kolorowo i bogato rozpoczął się długi, sierpniowy weekend w Szczawnicy.

15 sierpnia, w święto Wojska Polskiego, z Placu Dietla ulicami miasta ruszyła parada barwnie ubranych mażoretek „Fantazja” wraz z Dziecięco – Młodzieżową Orkiestrą Dętą z Ogrodzieńca. Grupa działa od 2010r. Na scenie przy dolnej stacji PKL „Palenica” orkiestra pod batutą kapelmistrza Stefana Łebka dała koncert znanych i lubianych utworów z repertuaru wojskowo – estradowego, a mażoretki zaprezentowały się w kilku układach taneczno – żonglerskich, w różnych rytmach i strojach.

Po występie gości z Ogrodzieńca przyszedł czas na rozpoczęcie świętowania 600. lecia miasta Szczawnica. To z 1413r. pochodzi najstarszy dokument, który dotrwał do naszych czasów, z wymienionymi nazwami Szczawnica Wyżna i Niżna. Abrahamowi z Goszyc, który w zastaw za 700 florenów uzyskał od króla Władysława Jagiełły starostwo czorsztyńskie, zawdzięczamy ów zapis na kartach historii, który władze miasta postanowiły uczcić godną uroczystością.

W średniowieczny klimat wprowadziła publiczność Drużyna Wojów Piastowskich „Jantar” z Poznania. Nad Grajcarkiem, przy promenadzie za sceną, powstała wioska słowiańska, wyposażona w sprzęty z naturalnych surowców, drewna, skór. Przedmioty te były wykorzystane w filmie „Stara baśń” Jerzego Hoffmana. Na scenie poznanianie prezentowali stroje i uzbrojenie dawnych wojów, dali wspaniały pokaz walki wręcz oraz zorganizowali atrakcyjne konkursy dla dzieci – na ścinanie toporem głów…cebuli i dla dorosłych - kto dłużej utrzyma z rozpostartymi ramionami ciężkie kolczugi.

Kolejnym punktem programu był turniej, tym razem nie rycerski, ale II Turniej Gmin. Wzięły w nim udział cztery trzyosobowe drużyny zaprzyjaźnionych samorządowców: z Czorsztyna - z kierownikiem Zakładu Gospodarki Komunalnej Tadeuszem Myjakiem na czele, z Ogrodzieńca - z burmistrzem Andrzejem Mikulskim, ze Szczawnicy – pod kierownictwem burmistrza Grzegorza Niezgody i z Jaworek - pod przewodnictwem sołtysa Mariusza Tokarczyka. Drużyny miały do wykonania kilka wymyślnych zadań; pierwsza konkurencja nosiła nazwę „Narysuj szefa” i jedna z wytypowanych osób musiała graficznie, bądź portretowo przybliżyć sylwetkę i cechy zwierzchnika. Drugie zadanie dotyczyło zbójeckiej sprawności – wbijania gwoździ w klocek drzewa na czas. W trzeciej dyscyplinie należało strzałem z paint ball’a zlikwidować jeden z palących problemów w gminie; największą popularnością cieszyła się budowa sieci wodno – kanalizacyjnej. Odbyła się także konkurencja rycerska – ścinanie szablą jabłka z głowy manekina i wreszcie ostatnia – „Kto wyżej, ten rządzi” - gdzie trzeba było pokonać jak największy odcinek trasy na ścianie wspinaczkowej, w jak najkrótszym czasie. Tu przydały się sportowe umiejętności zastępcy burmistrza Szczawnicy Tomasza Moskalika, który do III poziomu doszedł szybciej niż przedstawiciel Ogrodzieńca. Po podliczeniu punktów przez niezależne, wybrane spośród publiczności jury, i po dogrywce między drużyną z Łącka, a Szczawnicy, polegającej na śpiewaniu piosenek góralskich (tu własną twórczością konkurencję pokonał sekretarz miasta Tomasz Hurkała) okazało się, że zwycięzcą II Turnieju Gmin zostało sołectwo Jaworki, przed Szczawnicą (II m.), Łąckiem (IIIm.) i Ogrodzieńcem (IVm.) Drużyny otrzymały pamiątkowe statuetki i dyplomy.

Wieczór zakończył się koncertem muzyki inspirowanej folklorem w wykonaniu grupy Power Folk, która rozbawiła i roztańczył publiczność oraz widowiskowym, barwnym pokazem „Tańczących fontann”, zsynchronizowanych z muzyką, na nadgrajcarkowych bulwarach. Ilość podziwiających je widzów na pewno mogła się równać z ilością sylwestrowych gości, oglądających pokaz sztucznych ogni!

Organizatorami imprezy był Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury i PKL. Całość poprowadził dyrektor MOK Piotr Gąsienica.
 

zdjęcia Marty Polaczyk

zdjęcia Aliny Lelito

Komentarze :
Temat *:
Tresc *:
Autor *:
E-mail:
Kod: 
Brak komentarzy.
15.10.2016
16.08.2014
03.08.2014
03.05.2014
29.04.2010