2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Autor: tvns.pl
Data wydarzenia: 2011-08-01

Wspólny koncert muzyków barokowych z zespołu Musica Aeterna i Szczawnickiego Chóru Kameralnego uświetni obchody 200-lecia Uzdrowiska Szczawnica.

My obserwowaliśmy wczorajszą próbę generalną przed dzisiejszym koncertem. W przepięknym kościele pw. M.B. Pośredniczki Łask w Szlachtowej zebrał się chór i zespół słowackich muzyków, by razem przygotować arcyciekawy występ.

- Będzie to koncert Telemanna "Concerto Polone", gdzie są motywy z muzyki polskiej - mówi Agnieszka Żarska, dyrygentka i członkini szczawnickiego chóru. - I również utwór cykliczny, francuski barok M. A. Charpentiera. Ja będę prowadzić tę część koncertu, kiedy będzie muzyka wokalno-instrumentalna, czyli orkiestra plus chór. Przygotowaliśmy z chórem repertuar i teraz to "składamy" i będziemy pokazywać podczas tych koncertów.

Ponadto w programie m.in. uwertura H-moll Bacha i "Mesjasz" G. F. Haendla. Orkiestra barokowa Musica Aeterna z Bratysławy to gwiazda europejskiego formatu, przez krytyków uznawana za jeden z najlepszych na świecie zespołów. Grają około 400 koncertów rocznie. Muzyka barokowa grana jest przez nich na instrumentach z epoki lub ich kopiach.

- W Polsce koncertowaliśmy wielokrotnie, zaczynaliśmy w latach 80-tych - mówi Peter Zajicek, szef zespołu Musica Aeterna. - Byliśmy we Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Bydgoszczy, Krakowie, wszędzie. Polska publiczność jest bardzo wdzięczna. Do naszego repertuaru włączamy też polską muzykę, a także dzieło Telemanna, "Concerto Polone", polska muzyka.

Dwa koncerty w ramach "Musica Festiva 2011 - barokowe eksploracje" odbędą się w Szczawnicy i w Krakowie. Dla członków szczawnickiego chóru akompaniament w wykonaniu gości z Bratysławy to ogromne przeżycie i niecodzienne wyzwanie.

- Wielka trema - mówi Magda Jacak. - Mamy nadzieję, że podołamy. Repertuar, oczywiście, przygotowany.

- Dla mnie ten projekt jest ogromną szansą wystąpienia z tak znakomitym zespołem muzyki dawnej, grającym na autentycznych instrumentach - mówi Marcin Budziaszek. - Jest to naprawdę ogromna uczta duchowa i możliwość praktyki, wykonywania repertuaru barokowego z tak świetnym zespołem z ogromnym dorobkiem.

Oba koncerty wpisują się w uroczyste obchody jubileuszu 200-lecia szczawnickiego uzdrowiska. Honorowym patronatem imprezę objął Marek Lisansky - Konsul Generalny Republiki Słowackiej, Krzysztof Mańkowski – Prezes Thermaleo Sp. z o.o., przedstawiciel spadkobierców Adama hrabiego Stadnickiego oraz Grzegorz Niezgoda - Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica.

Dariusz Poremba

Komentarze :
Brak komentarzy.
15.10.2016
16.08.2014
03.08.2014
03.05.2014
29.04.2010