2022-11-03     Huberta, Miły, Sylwii     "Ludzkość kroczy stale naprzód, jednak człowiek pozostaje ten sam". Johann Wolfgang Goethe    
Autor: tv-ns.pl
Data wydarzenia: 2011-08-29
Wyświetleń: 24390
Ocena: 2.89

51. Międzynarodowe Regaty Slalomowe, Memoriał Anny i Artura Wernerów, odbyły się w miniony weekend w Szczawnicy. Na torze na Dunajcu stawiła się czołówka zawodników z całego kraju.

To najdłużej nieprzerwanie rozgrywane zawody kajakowe w Polsce.

- Impreza wpisana do kalendarza Polskiego Związku Kajakowego i kalendarza Międzynarodowej Federacji Kajakowej - mówi Krzysztof Sarata, sędzia główny zawodów, prezes KS Pieniny. - W skład dzisiaj rozgrywanych konkurencji wchodzą: kajaki jedynki mężczyzn, kanadyjki jedynki kobiet, kajaki jedynki kobiet, kanadyjki dwójki mężczyzn i kanadyjki jedynki mężczyzn. Dzisiejsza impreza rozgrywana jest w formule open, z możliwością startu wszystkich grup wiekowych.

Na torze zaprezentowała się czołówka tego sportu z kraju, przybyli też zawodnicy ze Słowacji i Litwy. Na starcie stanęło 121 zawodników. W kategorii K-1 mężczyzn zwyciężył Grzegorz Polaczyk, reprezentant klubu Zawisza Bydgoszcz, z lepszym czasem z dwóch przejazdów, wynoszącym 87,87 s. Drugie miejsce zajął Michał Pasiut (Start Nowy Sącz), czas 89,38. Na trzecim miejscu linię mety przeciął Maciej Okręglak (Start Nowy Sącz), czwarte i piąte miejsca zajęli bracia zwycięzcy - Rafał i Łukasz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz oraz AZS Kraków). W podsumowaniu zawodów docenili klasę przeciwników.

- Są goście naprawdę mocni, zwłaszcza na płaską wodę - mówią. - Jest w każdym razie czołówka. W Polsce jest ok. 10 zawodników, że wymieniamy się miejscami. Ale dobrze jest, jak się trzymamy w tej dziesiątce. Tor znamy bardzo dobrze od 12 lat. Pływa się jak wszędzie, woda jest płaska, jak widać. Każdy ma takie same szanse.

W kategorii K-1 kobiet triumfowała Joanna Mędoń, reprezentująca Krakowski Klub Kajakowy, która trasę przepłynęła w czasie 100,02 s., wyprzedzając Agnieszkę Nosal (AZS Kraków) i Annę Inger (Start Nowy Sącz). W kategorii C-1 kobiet szans rywalkom nie dała Anna Inger. Na drugim miejscu linię mety przepłynęła Sara Ćwik (Start Nowy Sącz) tuż przed Edytą Węgrzyn (Start Nowy Sącz). Na szóstym miejscu zawody zakończyła Ewa Hurkała, reprezentantka gospodarzy z KS Pieniny Szczawnica. Młoda szczawnicka zawodniczka była ze swego startu zadowolona, choć nie obyło się bez błędów technicznych.

- Myślę, że poszło mi dobrze, choć dotknęłam dwie bramki, przez co dodaje mi się cztery punkty do wyniku - mówi młoda zawodniczka. - Na początku chwilę padało, ale przestało i myślę, że jest całkiem dobrze.

w kategorii C-1 mężczyzn na podium trzech reprezentantów Nowego Sącza i klubu Start - Wojciech Pasiut, Arkadiusz Nieć i Rafał Kij. W kategorii C-2 Mężczyzn krakowianie z AZS-AWF, Dariusz Chlebek i Patryk Brzeziński zajęli I miejsce, wyprzedzając duet Karol Kasprzak i Marcin Kasprzak z Krakowskiego Klubu Kajakowego i parę Michał Wiercioch, Grzegorz Majerczak, reprezentantów gospodarzy z KS Pieniny Szczawnica. Są oni już, pomimo młodego wieku, bardzo utytułowani i doskonale rokują na przyszłość - jak mówi trener szczawnickiego klubu Pieniny Jacek Żebracki.

- Mamy w klubie dwójkę bardzo uzdolnioną, Michała Wierciocha i Grześka Majerczaka - mówi J. Żebracki. - W tamtym roku bardzo ładnie się zaprezentowali, zdobyli złoty medal na Mistrzostwach Europy indywidualnie, złoty też w zespole. Oprócz tego byli brązowymi medalistami Mistrzostw Świata. W tym roku też pokazali, że stać ich na wiele.

Najlepszym zawodnikom świata już rośnie zatem juniorska konkurencja. Obaj sportowcy mają dopiero 18 lat. W klasyfikacji drużynowej z dorobkiem 325 punktów szczawnicką rywalizację zakończył KS Start Nowy Sącz, przed KS Pieniny Szczawnica i AZS-AWF Kraków.

Dariusz Poremba

 

Komentarze :
Brak komentarzy.